Хризантема мультифлора вважається порівняно новою групою рослин для якісного декору саду. Культура перебуває на піку своєї популярності завдяки неперевершеним декоративним якостям. Кущі кулеподібної або напівсферичної форми вражають своєю естетичністю. Цвітіння таких рослин досить тривале і багате – навіть кілька подібних хризантем дозволяють створити на присадибній ділянці справжній квітучий оазис.
Квіти хризантеми мультифлора вражають багатою кольоровою гамою – вони можуть бути білими, представленими у всіх відтінках жовтого, рудого, червоного, бордового та інших кольорів. Шикарно виглядають сорти з бузковими, вершковими та кармінними квітами.
Мультифлора вважається дрібноквітковою хризантемою. Вирощують культуру переважно в горщиках або контейнерах. Але рослини можуть успішно розвиватися і у відкритому ґрунті. В багатьох випадках кущі розміщують в оранжереях або на балконах.
Висота такої хризантеми може бути різною. Виходячи з розмірів, виділяють три види мультифлори:
Тривалість цвітіння рослини може складати до 2 місяців.
Хризантеми мультифлора класифікують також за періодом цвітіння. Але він залежить ще від погодних умов, особливо світловий день. Сьогодні існують такі (умовні) різновиди:
Хризантема Padre (рожева) - код 296.
Дуже цінуються сорти з раннім цвітінням. Ця особливість дозволяє милуватися вишуканими квітами задовго до перших приморозків. Серед популярних ранньоквітучих сортів можна назвати Світанок - неперевершені низькорослі кущі з ніжно-рожевими або бронзовими квітами, що з’являються вже в серпні, Staviski - рослини з насиченим червоним цвітінням та інші. Популярні й різновиди з середнім цвітінням – наприклад, неперевершена біла квітка Belvedere. Заслуговують уваги також середньоквітучі сорти Tiamo (рожевий), Camina (червоний).
Хризантема Belvedere (біла) - код 235.
Але особливо неперевершено виглядають кущі з двоколірним цвітінням. Серед таких сортів популярними є Світанок з квіточками рожево-білого кольору та Suzanna (квітне у жовтні) рожевого кольору з фіолетовою серединкою. Всі сорти хризантеми мультифлора можна переглянути тут.
Хризантема Світанок (біло-рожева) - код 324.
Висадку розсади у відкритий ґрунт здійснюють навесні. Оптимальний час для розміщення рослини в саду – середина травня. Висаджуючи розсаду, важливо залишати між нею дистанцію не менше 40 – 50 см. Цього інтервалу потрібно дотримуватися навіть тоді, коли рослини мають невеликі розміри. Можна висаджувати розсаду від 1 місяця укорінення (від 5 см висотою).
Часто мультифлору висаджують уже дорослою рослиною в період цвітіння. Куплену в горщику хризантему бажано висаджувати в кінці літа або у вересні – в такому разі вона встигне вкорінитися і підготуватися до зимівлі.
Найкраще місце для кулястої хризантеми – відкрите, сонячне (в разі вирощування культури на балконі потрібно періодично повертати рослину, щоб забезпечити однакову кількість світла для кожної частини куща);
Для рослин, що вирощуються в горщиках, потрібно забезпечити не менше 1 – 3 літрів землі;
При посадці в горщики бажано забезпечити поживний субстрат – для цього слід змішати пісок або торф з вермикулітом або перлітом;
Для посадки у відкритому ґрунті слід обирати слабко-кислу, легку та поживну землю (найкращий склад – 4 частини дернової землі, 4 частини городньої землі, 1 частина піску та 1 частина перегною);
Висадку саджанців в саду рекомендується здійснювати в похмурі дні, бажано ввечері;
Підготовка ґрунту для посадки хризантеми мультифлора передбачає дворазове перекопування ділянки – восени і навесні перед розміщенням рослин на клумбі.
При висадці мультифлори важливий дренаж – в його якості використовують переважно річковий пісок. Також в дренажний шар можна додати яєчні шкаралупи – вони слугуватимуть додатковим джерелом підгодівлі. Глибина посадкової ямки має складати не менше 40 см.
Хризантема Konako (помаранчева) - код 311.
Посадка високорослих сортів передбачає одночасне спорудження опори – для цього в землю вбивають кілок з висотою до 1 м. Впродовж певного часу після висадки для рослин потрібно створювати штучну напівтінь.
При вирощуванні культури передовсім потрібно попіклуватися про якісний полив. Мультифлора може сильно страждати від нестачі вологи. З цієї причини влітку рослини поливають щоденно – це дозволить запобігти пожовтінню листя та сповільненню бутонізації. Після кожного поливу ґрунт розпушують, щоб дати можливість кисню безперешкодно потрапляти до кореневої системи.
Кущики, що перебувають у вегетативній фазі росту, потребують підгодівель добривами, що містять азот. Але підгодівля потрібна тільки якщо "бідний" грунт, інакше рослина буде занадто висока. А от суміші з кальцієм та калієм можна до періоду бутонізації застосовувати.
Коли хризантема розпочинає формувати бутони, потрібно підгодовувати її фосфорно-калійними добривами. Підгодівлі здійснюють з інтервалом 1 раз на 7 – 10 днів.
Домашня мультифлора потребує формування крони. Але генетична здатність до кулястої крони дозволяє сформувати її за допомогою всього 1-2 прищіпувань пагонів навесні. Ця процедура сприяє інтенсивному росту нових пагонів та збереженню правильної форми куща.
Молоді рослини, що вирощуються в горщиках, потрібно щорічно пересаджувати. Дорослі хризантеми пересаджують раз на 2 роки. Хоча ми рекомендууємо розділяти кожного року. При пересадці субстрат потрібно замінити на свіжий, а горщики використовувати на порядок більші, ніж попередні.
Для того, щоб рослина успішно перезимувала, потрібно здійснювати певні агротехнічні процедури, починаючи з вересня. Для початку, кущі перевіряють на присутність захворювань та шкідників, і якщо вони помітні, потрібно їх усунути. Для збільшення стійкості до холоду здійснюється фосфорно-калійна підгодівля.
Перед тим, як викопати хризантему або укрити, потрібно ретельно обрізати крону – при цьому залишають пагони, не довші 10 – 15 см.
Якщо культура залишається зимувати у відкритому ґрунті, в жовтні рекомендується промульчувати землю під кущами за допомогою торфу або деревної стружки. В листопаді рослини потрібно укрити лапником, сухим листям або дрібними гілками. В умовах відлиги слід постійно стежити, щоб під укриттям не скупчувалася вода.
Досвідчені садівники для забезпечення зимівлі мультифлори створюють спеціальні спорудження – викладають цеглу на висоту куща, вкривають хризантему дощечками, фанерою або шифером і утеплюють конструкцію лапником. Таке укриття допоможе забезпечити рослині необхідну вентиляцію та запобігти скупченням талих вод.
Багато квітолюбів віддають перевагу зберіганню хризантем в холодний період у спеціальних підвалах. Перед закладкою кущиків на зберігання потрібно ретельно обстежити їх, щоб переконатися у відсутності гнилі. Якщо ж гниль таки виявлена, слід обробити рослину фунгіцидами і просушити.
Зберігають культуру в ящиках, наповнених землею. Температура у підвалі має складати від – 3°C до + 7°C.
При подібному зберіганні потрібно стежити за станом кореневої системи та не допускати її пересихання.
Докладніше про зимівлю хризантем можна прочитати в статті Хризантема: догляд восени та підготовка до зимівлі в домашніх умовах.
Купити розсаду хризантеми мультифлора по доступній ціні можна, зробивши замовлення на нашому сайті. Прикрасьте свій сад або балкон цими неперевершеними кущами – і радійте багатому щорічному цвітінню!